DOLAR
32,6273
EURO
35,0465
ALTIN
2.442,31
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
30°C
İstanbul
30°C
Açık
Çarşamba Açık
30°C
Perşembe Açık
30°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
28°C
KİTAP

Eğitim, 7 yaşından 70 yaşına kadar mı? Mezara Kadar mı?

Eğitim, 7 yaşından 70 yaşına kadar mı? Mezara Kadar mı?
03.06.2024 19:03
0
A+
A-
Reklamlar

Eğitim Neden Önemli?

Eğitimin EtmenleriNeden ÖnemliEğitimin Katkıları
İnançları şekillendirmeDünyayı değiştirmek için en güçlü araçBireylerin mutlu ve rahat yaşaması
İletişimi kuvvetlendirmeBir şeyin köklerine kadar düşünme ve niyetleri anlama yeteneği kazandırırEkonomik büyüme ve gelişme
Toplumsal normları öğretmeÜlkelerin dünyadaki konumunu belirlerÜretimde insan gücüne katkı
Değerleri aşılarHayatta en köklü değişimleri ve yenilikleri getirirSiyasal ve demokratik toplum bilincini geliştirir
Bilgi sağlarGelişmiş ülkelerde en iyi eğitim sistemine sahip olma trendiTeknolojik gelişmelere olanak sağlar
Kişisel gelişimi desteklerİyi bir kariyer ve meslek kazanmak için gereklidirHayatın idamesi için gereken temel ihtiyaçların karşılanması
Hayata farklı bakabilme yeteneğiDaha iyi bir hayat kalitesi elde etmek için gereklidirYeni hobiler ve ilgi alanları kazanma
Yeni bakış açıları kazandırmaToplumda saygınlık kazanmada büyük rol oynarKişisel ve profesyonel gelişim
Hayata değer katmaPara kazanma ve temel ihtiyaçları karşılama yeteneği kazandırırİyi bir iş ve kariyer elde etme
Online eğitimlerle erişilebilirlikHerkes için eşit eğitim fırsatı sağlarKendini sürekli eğitme ve geliştirme yeteneği

Hayat en büyük eğitimdir. Doğduğumuz andan bugüne kadar her gün hayattan yeni şeyler öğrenir, bazılarını yaşamımıza geçiririz. Yani yalnızca okulda öğrendiklerimizden ibaret değildir eğitim. Eğitim, pek çok konuda insana bilgi sağlar. Değerleri, toplumsal normları öğretir, inançları şekillendirir, iletişimimizi kuvvetlendirir. Hayata daha farklı bakabilmek, yeni bakış açıları kazanabilmek, kişisel gelişim noktasında kendimizi daha iyi geliştirebilmek için eğitim hayati bir gerekliliktir. 

Eğitimin amacı, doğuştan insanda var olan cevheri işlemek, özü geliştirmektir.Ferdinando Galiani

Robot bile okuyup yazabilir. Ancak bilgiyi akıllıca anlayıp hayata geçirmek insana özgü bir yetenektir. Eğitim yalnızca kendimiz için değil, diğer insanların hayatını da iyileştirip kolaylaştırmak için de kullanılır.

Eğitim Neden Önemli?

”Dünyayı değiştirmek için kullanabileceğiniz en güçlü silah eğitimdir.” – Nelson Mandela

Dünyayı kazanmanın tek yolu eğitimden geçer. Bir şeyin köklerine kadar düşünmek ve ardında yatan niyetleri, sebepleri anlamaktır.

Hayatta en köklü değişimlerin de yeniliklerin de temelinde yatan eğitimdir. Dünyada en iyi eğitim sistemine sahip ülkelere bakıldığında bu ülkelerin en gelişmiş ülkeler olduğu görülmektedir. Ülkelerin dünyadaki konumu, eğitim ile belirlenir. 

Eğitimin katkıları neler? Bir ülkedeki bireylerin rahat yaşaması ve mutlu olması, o ülkedeki insanların nitelikli gelişmelere hazır eğitim almalarına bağlıdır. Bunun yanı sıra, eğitim ile kazandıkları bilgi ve beceri, ekonomik büyümeye yapacakları katkı ile doğru orantıya sahiptir. Eğitim, ekonominin gelişmesi, ilerlemesi için gereken insan gücünü yetiştirerek üretime katkı sağlar.

Eğitim; siyasal, demokratik toplum bilincini geliştirme, sorunların anlaşılabilmesini sağlama, teknolojik gelişmelere olanak sağlama gibi pek hayatın her kulvarında katkı sağlar.

Ancak eğitimin olmadığı yerde sahip olunan zenginlikler de fayda getirmez. Dünyada gelişmiş teknoloji, eğitim, sağlık gibi imkanlara sahip ülkelere bakıldığında eğitim açısından da gelişmişliklerini görürüz. Örneğin Çin, ülkesinde eğitim ve yatırım imkanlarını en iyi şekilde sağlamasının yanı sıra yurt dışına gönderdiği eğitimli genç nüfusunu, ülkelerine hizmet etmeleri için geri çağırır. 

Eğitim sayesinde hayata olan bakışımız şekillenir. okullarda öğrendiklerimizi günlük hayatın her yerinde kullanamayız belki ancak iyi bir meslek ve kariyer için okul eğitimimizi de en iyi şekilde almaya gayret etmeliyiz. toplumda saygınlık kazanmada eğitimin rolü büyüktür. mutlu ve refah seviyemiz yüksek bir hayat istiyorsak, başarının anahtarı iyi bir eğitim.

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisine göre insanın en temel ihtiyaçları arasında yeme-içme, ardından da güvenlik ihtiyaçları yer alır. Bu kapsamda hayatımızı idame ettirebilmek için yeme-içme, barınma, sağlık gibi hayati ihtiyaçların karşılanması gerekir. Bunun için de hiç şüphesiz para gerekir. Para kazanmak, yaşamımızdaki temel ihtiyaçlarımızı karşılamamıza yardımcı olur. Bunun da yolu yine iyi bir eğitim ve kariyer elde etmekten geçer.

Eğitimin Kolay ve Keyifli Hali: Online Eğitimler

Teknolojinin sağladığı kolaylıklar hiç şüphesiz eğitim alanında da kendini gösterdi. Artık eğitim alamama gibi bir durum söz konusu değil. Örgün eğitimde; ikinci öğretim, ön lisans, yüksek lisans gibi sistemlerin yanı sıra online eğitimler sayesinde her haneye ve herkese eğitim fırsatı sunulmakta.

İnternet erişiminin olduğu bilgisayar ya da tabletler aracılığı ile online eğitime ulaşmak mümkün. Online eğitim sayesinde ücretsiz eğitimin tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik dilediğiniz yerden dilediğiniz zamanda eğitim almanız mümkün. İlgi alanlarınıza göre eğitimler bulabilmenizin yanı sıra, yeni hobiler de edinebilirsiniz. 

İyi bir kariyer elde etmek ya da mevcut işinizde daha iyi yerlere gelebilmek için de kendinizi daima eğitmeniz gerekir. İş Hayatı Eğitimleri sayesinde hedeflediğiniz kariyer yalnızca bir tık uzağınızda. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen online eğitimler, size hayat boyu gerekli olan nitelikli bilgileri ve tecrübeleri kazandırır. Üstelik eğitimler sonrasında uygulanan sınavdan başarı elde etmeniz durumunda özel ve resmi kurumlarda geçerliliğe sahip sertifika kazanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.